+48 13 446 34 69 sekretariat@ekonomik.org.pl

XIII Maraton Pisania Listów

10.12.2012

 

7 grudnia 2012 r. od 8.00 do 18.00 w naszej Szkole odbywał się XIII Maraton Pisania Listów Amnesty International. Jego zasadniczym celem jest wsparcie, udzielenie pomocy więźniom sumienia, czyli osobom represjonowanym z powodu swoich poglądów politycznych, religijnych, pochodzenia etnicznego, a także innym osobom narażonym na łamanie praw człowieka. Maraton organizowany jest przez organizację pozarządową Amnesty International około 10 grudnia, kiedy na całym świecie obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Praw Człowieka. W tym roku Maraton zorganizowano w ponad 200 miejscach w Polsce i w 60 państwach. Bohaterów Maratonu było w tym roku trzynastu m.in. Aleś Bialacki, osadzony w więzieniu obrońca praw człowieka na Białorusi, Chiou Ho-Shun z Tajwanu, któremu grozi kara śmierci, Hussain Salem Mohammed Almerfedi więzień Guantanamo oraz członkinie rosyjskiego zespołu Pussy Riot.

W Ekonomiku organizatorami XIII Maratonu Pisania Listów byli uczniowie klas: II m i części m II am. Szczególnie zaangażowani byli: Paulina Sanicka, Paulina Marchewka, Monika Styrna, Martyna Drożdż, Joanna Ziobrowska, Joanna Duda, Robert Niemiec, Ewa Kupczyk i Ewa Gałuszka z II m oraz Roberta Kantor, Anna Dykas, Patrycja Kranc, Patrycja Piotrowska, Maciej Skuba, Monika Łopatkiewicz, Aleksandra Wokurka i Iza Sarnecka z klasy II am. Pomocy przy organizacji Maratonu udzielili też: Patrycja Baran, Basia Wojdyła, Justyna Banach i Maciej Kędzior z klasy IV h. Koordynatorem Maratonu była mgr Anita Ernt-Świetlicka, a pomocy językowej przy pisaniu listów udzieliła mgr Aneta Adamik-Czyżowicz.

We wszystkich klasach podczas lekcji wychowawczych lub lekcji wiedzy o społeczeństwie zapoznano uczniów z problematyką ochrony praw człowieka, działalnością Amnesty International oraz organizacją XIII Maratonu Pisania Listów.

7 grudnia napisano w naszej szkole 457 listów: 106 o uwolnienie Hussain Salem Mohammed Almerfediego do władz USA, 132 w obronie praw Alesia Bialackiego (Białoruś), 71 do Chin o uwolnienie Gao Zhisheng, 143 do Tajwanu o ułaskawienie Chiou Ho-Shun, 3 do Rosji w obronie dziewczyn z Zespołu Pussy Riot oraz 2 do Gwatemali o zajęcie się sprawą Marii Isabel Franco.

Maraton Pisania Listów odbył się w Jaśle po raz pierwszy i spotkał się z dużym zainteresowaniem młodzieży. Wzięli w nim udział bowiem nie tylko uczniowie z Ekonomika ale również z I Licem Ogólnokształcącego w Jaśle oraz z Zespołu Szkół Technicznych w Jaśle.

Serdecznie dziękujemy wszystkim tym, którzy biorąc udział w Maratonie Pisania Listów mieli odwagę wyrazić swój sprzeciw wobec łamania praw człowieka w wielu państwach na świecie i wyrazić solidarność ze wszystkimi cierpiącymi prześladowania w imię poszanowania godności ludzkiej i podstawowych praw, które przysługują każdemu człowiekowi.

Galeria: Maraton pisania listów

Przejdź do galerii →
← Wróć do aktualności