+48 13 446 34 69 sekretariat@ekonomik.org.pl

Wywiadówka w ZS4

07.04.2010

Dzisiaj 7 kwietnia O GODZ. 15:30 wielkie wydarzenie dla niektórych uczniów z Ekonoma, gdyż Wasi Wychowawcy spotkają się z Waszymi Rodzicami na spotkaniu wywiadowczym w szkole.

Dla klas maturalnych jest to już ostatnie spotkanie. Nauczyciele muszą do dzisiejszego dnia wystawić Wam drodzy przyśli Absolwenci zagrożenia. A do 14 kwietnia ostateczne oceny z przedmiotów. Po tem już tylko pożegnanie ze Szkołą i ponowne przywitanie w czasie matur - od wtorku 4 maja.

 

SALA

KLASA

 

SALA

KLASA

 

A 2

1 f 1

 

B 23

2 h 2

 

A 3

1 f 2

 

B 31

1 i

 

A 4

1 o

 

B 4

2 o

 

A 5

4 f 2

 

C 3

4 h

 

A 11

2 i

 

C 11

3 o

 

A 15

3 e

 

C 12

2 e 1

 

A 16

1 h

 

C 13

2 e2 / 1600- 3 f1

A 17

3 i

 

C 14

1 e 1

 

A 21

3 c

 

C 21

2 m

 

A 22

2 f 2

 

C 22

2 f 1

 

A 23

4 f 1

 

C 23

2 h 1

 

A 24

1 h

 

C 24

3 h

 

A 26

3 f 2

 

C 25

1 e 2

 

 *********************************************************************

Udana wywiadówka.

Mało który rodzic lubi szkolne wywiadówki. Nic dziwnego, rozmowa z nauczycielem o własnym dziecku nie jest łatwa. Zwłaszcza o problemach. By uniknąć stresu i niespodzianek, warto się do niej przygotować.

Wasza pomoc i zainteresowanie pozytywnie dopingują dziecko. Nie przyniosą jednak efektów, jeśli nie będzie mu towarzyszyła owocna współpraca z nauczycielem. Dlatego warto dobrze przygotować się do wywiadówki, by była ona rzeczywistą wymianą zdań na temat sukcesów i trudności dziecka.

Rozmowa w punktach

Podstawą udanej wywiadówki jest dobre przygotowanie rodzica do rozmowy z nauczycielem. Dlatego przed spotkaniem z wychowawcą lub nauczycielem wybranego przedmiotu:

✔Porozmawiajcie z dzieckiem; rozmowa pomoże wam zrozumieć istotne dla dziecka zagadnienia dotyczące szkoły.

✔Przedyskutujcie we dwoje ważne dla was tematy, jeśli tylko jedno z was może uczestniczyć w wywiadówce (choć najlepiej, byście oboje wzięli w niej udział).

✔Zapiszcie na kartce w punktach wszystkie zagadnienia, które chcecie poruszyć podczas wywiadówki.

✔Tak zaplanujcie czas w dniu wywiadówki, by nie wpaść do szkoły w ostatniej chwili, lecz przyjechać kilka minut przed zebraniem. Lepiej nie zaprzątać sobie głowy myślami związanymi z pracą, lecz skoncentrować się na sprawach dziecka.

Z perspektywy dziecka

„Jak było w szkole?” – „Dobrze”. „Co dziś robiliście?” – „Nic”. Brzmi to dla was znajomo? Dzieci nie zawsze na zawołanie dzielą się z rodzicami swoim życiem. Dzień spędzony w szkole jest na ogół pełen wrażeń, które trudno opisać w dwóch zdaniach, a takie są nieraz oczekiwania pytającego rodzica. Często po powrocie ze szkoły dziecko jest tak zmęczone, że nie ma chęci na rozmowę. Musi się nadarzyć odpowiednia chwila, by opowiedziało o sytuacjach trudnych czy wstydliwych.

Dobre przygotowanie do wywiadówki wymaga pogłębionej rozmowy z dzieckiem, która pozwoli wam przyjrzeć się szkole z jego perspektywy. Oto pytania, jakie powinniście wtedy zadać dziecku:

✔Co najbardziej odpowiada ci w tym roku w szkole? Co jest najgorsze?

✔Jaka jest najważniejsza rzecz, o którą powinniśmy spytać nauczyciela?

✔Co sprawia ci największą trudność podczas uczenia się?

✔Czy jest coś, co cię bardzo niepokoi w szkole?

✔Co chciałbyś zmienić, gdybyś mógł, w swojej klasie? Czy na przykład relacje w niej panujące?

✔Czy jest coś, czemu chciałbyś poświęcić w tym roku więcej czasu?

Spotkanie krok po kroku

Najważniejsze, aby ze spotkania z nauczycielem wynieść konstruktywne wnioski dotyczące dalszej pracy waszego dziecka. Dlatego tak istotne jest właściwe ukierunkowanie rozmowy i jej przebieg.

✔Zacznijcie od pozytywnego komentarza. Może on dotyczyć waszego dziecka, jego relacji z innymi uczniami, zainteresowania przedmiotem lub wyników w nauce. Dobry początek dobrze ukierunkuje rozmowę, np. „Syna bardzo zainteresował temat ostatniej lekcji”.

✔Pomińcie sprawy mniej istotne lub niezwiązane z konkretnymi problemami, niemające wpływu na rozwój dziecka w szkole.

✔Nie posługujcie się ogólnikami, podawajcie konkretne przykłady, , np. „Córka nie mogła przygotować się do klasówki, ponieważ nie rozumiała różnicy między zdaniem a równoważnikiem zdania”.

✔Podzielcie się swoimi spostrzeżeniami na temat sposobu, w jaki najlepiej przyswaja wiedzę wasza córka lub syn. Każde dziecko uczy się przecież inaczej. Im więcej informacji udzielicie, tym lepiej nauczyciel będzie rozumiał potrzeby dziecka.

✔Zapytajcie, w jaki sposób możecie pomóc dziecku w domu. Bądźcie otwarci na sugestie nauczyciela.

✔Róbcie notatki w czasie wywiadówki. Pozwoli to lepiej zapamiętać poruszane zagadnienia, żeby potem podzielić się uwagami nauczyciela z dzieckiem (ewentualnie z mężem lub żoną, którzy nie mogli być na spotkaniu).

✔Doceńcie trud nauczyciela, dziękując mu za spotkanie.

✔Szanujcie czas innych, dlatego nie przedłużajcie rozmowy z nauczycielem, jeśli za drzwiami czeka kolejka rodziców. Umówcie się na następne spotkanie, jeżeli tematu nie udało się wyczerpać lub powstały jakieś niejasności.

Omówienie wyników

Wywiadówka powinna wiele spraw wyjaśnić i w rezultacie przynieść zmiany na lepsze. Przecież służy ona nie tylko komunikacji między rodzicami i nauczycielem, ale też, pośrednio, między nimi a dzieckiem. Wspólne starania rodziców i nauczycieli dają znacznie lepsze efekty. Jakie działanie powinniście podjąć po rozmowie z nauczycielem?

✔Porozmawiajcie z dzieckiem o przebiegu tej rozmowy, o informacjach, które przekazał wam nauczyciel. Podkreślcie dobre rzeczy, jakie na temat dziecka mówił nauczyciel. Przedstawcie problemy, jakie się pojawiły, w sposób rzeczowy i spokojny.

✔Jeśli przyjęliście sugestie nauczyciela, podejmijcie działania jak najprędzej, nie zwlekając.

✔Wytłumaczcie dziecku, że zarówno wy, jak i jego nauczyciel staracie się współpracować dla jego dobra. Dziecko poczuje się bezpieczniej, jeśli będzie wiedziało, że ważni w jego życiu dorośli współdziałają ramię w ramię.

Materiał OPRACOWAŁA: Maria Zeczka /MAGAZYN FAMILIA/

← Wróć do aktualności