Wycieczka w ramach programu Poznaj Polskę
11.11.2022
W pierwszym dniu wycieczki odwiedziliśmy miasto Lublin, które zaskoczyło nas dużą ilością zabytków. Spotkaliśmy się z przewodnikiem na Wzgórzu Zamkowym z przepięknym Zamkiem Lubelskim. Kolejno rozpoczęliśmy zwiedzanie historycznego zespołu architektoniczno-urbanistycznego a m.in. Bramę Grodzką, Plac po Farze, Stare Miasto, Rynek, Stary Ratusz, Trybunał Koronny, Bramy Krakowskiej, Archikatedry z Zakrystią Akustyczną, Krakowskie przedmieście, Plac Litewski. Bazylika i Klasztor Dominikanów wywarł bardzo duże wrażenie na uczestnikach wycieczki, gdyż powstał w XIV w., a w klasztornym skarbcu można było zobaczyć stare księgi oraz ornaty i monstrancje, natomiast w Bazylice zobaczyliśmy bogate dekoracje sztukateryjne. W Archikatedrze uczniowie sprawdzali akustykę zakrystii i zaskoczeniem było to, że słyszeli nawet ciche słowa na drugim końcu sali. Podobały im się z kilku wieków zgromadzone np. monstrancje czy szaty liturgiczne.
W drugim dniu wycieczki zwiedzaliśmy historyczny zespół miasta Zamość, który został określony jako bardzo urokliwe miasto. Młodzież została oprowadzona po ciekawych zabudowaniach Zamościa. Najbardziej podobały im się mury obronne miasta z wystawą żołnierzy wojsk koronnych z okresu wojny północnej. Mieli okazję pozwiedzać Nadszaniec Bastion VII, gdzie mogli zakupić pamiątki od sprzedawczyni przebranej w strój z XVIII wieku. Na Rynku Wielkim zachwycaliśmy się Ratuszem oraz przepięknymi kamienicami. Zwiedzaliśmy Katedrę przy Skwerze Św. Jana Pawła II. Mieliśmy okazję zobaczyć dawny Pałac Zamoyskich, Starą Bramą Lwowską oraz Lubelską, a także pospacerować po parku miejskim Zamościa. Następnie udaliśmy się do Zwierzyńca, gdzie w uroku złotych kolorów jesieni zwiedzaliśmy wyjątkowy Kościół „Na Wodzie” wysłuchując legendy o św. Janie Nepomucenie. Mogliśmy także zobaczyć piękny Pałac Plenipotenta wybudowany ponad 140 lat temu w niespotykanym stylu szwajcarskim, a następnie Staw „Echo” i powrót do Jasła.
Wycieczka w ramach ogólnopolskiego programu Poznaj Polske do Lublina i Zamościa odbyła się 27-28.10.2022 r. W wycieczce wzięli udział uczniowie klas 3g, 3i oraz 2r. W ramach programu zostały przyznane środki finansowe na zrealizowanie wycieczki, która zawierała obligatoryjne punkty edukacyjne.