Wizyta młodzieży niemieckiej w Ekonomiku
25.10.2012
Zespół Szkół nr 4 w Jaśle już od dwóch lat współpracuje z niemiecką szkołą Albertus-Magnus-Gymnasium ze St. Ingbert z Kraju Saary w Niemczech. Współpraca ta odbywa się w ramach edukacji na rzecz zrównoważonego rozwoju, której celemjest rozwijanie u dzieci, młodzieży i dorosłych wrażliwości na kwestie rozważnego myślenia i działania. Dzięki tej edukacji młodzi ludzie zaczynają zdawać sobie sprawę z tego, że ich styl życia ma wpływ nie tylko na nich samych, ale także na innych. Oznacza to, że mogą oni zrobić coś, co pozwoli im choć trochę poprawić sytuację na świecie.
Ważnym etapem międzyszkolnej współpracy była wizyta uczniów z niemieckiego gimnazjum w Jaśle, która odbywała się w dniach 13 – 18 października 2012 r. Wspólnie z polską młodzieżą realizowano projekt: „Kraj Saary i Podkarpacie – tak daleko a tak blisko.” Program opracowany został przez Zespół Szkół nr 4 w Jaśle, a współfinansowany przez Polsko-Niemiecką Współpracę Młodzieży. Nasz projekt został wybrany jako jeden spośród dziesięciu projektów (do dofinansowania zgłoszonych zostało 250 projektów). Tytuł programu nie został wybrany przypadkowo. Kraj Saary w zachodnich Niemczech i Podkarpacie dzieli ponad 1000 km, ale tak naprawdę mamy ze sobą wiele wspólnego. Oba regiony to obszary przygraniczne. W Kraju Saary, podobnie jak u nas nastąpił upadek przemysłu, więc obecnie źródłem dochodu są usługi i turystyka. Wreszcie samo miasto St. Ingbert ma podobną powierzchnię i taką samą liczbę mieszkańców jak Jasło. Krajobraz Kraju Saary jest też bardzo podobny do naszego Podkarpacia.
Podczas pobytu zorganizowano warsztaty dziennikarskie, młodzież zwiedziła Kraków, Krynicę. Poznała historię miasta, podczas historycznego spaceru po Jaśle i odwiedziła Skansen w Trzcinicy „Karpacka Troja”. Zadaniem polskiej i niemieckiej młodzieży po zakończeniu programu jest napisanie reportażu z podróży w języku polskim i niemieckim.
Nadrzędnym celem wymiany szkolnej jest jednak zbliżenie polskiej i niemieckiej młodzieży na płaszczyźnie szkolnej i rodzinnej, przełamanie stereotypów, poznanie i zrozumienie sposobu życia i mentalności ludzi w inny kraju. Wymiana uczniów powinna zamieniać niechęć w sympatię i szacunek dla kultury innego narodu. Jednocześnie pomaga doskonalić umiejętności językowe w autentycznych sytuacjach życiowych.
Cel ten został osiągnięty. Podczas pobytu gości z Niemiec, którzy byli pod wrażeniem polskiej gościnności i życzliwości, zawiązały się nowe przyjaźnie. Przy pożegnaniu były łzy, ale też nadzieja na ponowne spotkanie w St. Ingbert.
Koordynatorem projektu ze strony polskiej jest mgr Monika Leśniak.
W programie brali udział:
uczniowie: Monika Białoń, Żaneta Bryjak (3f2), Damian Duda (3ht), Szymon Grzesiak (2i), Urszula Janiga, Ewa Kupczyk, Angelika Łacek, Paulina Sanicka, Aleksandra Szot (2m), Dominik Kiełtyka, Małgorzata Kwiatkowska, Maciej Skuba, Krystyna Tomasik, Wojtun Wiktor (2am);
nauczyciele: mgr Robert Niemiec, mgr inż. Adam Langer, mgr Agnieszka Zegarowska, mgr Bożena Gogosz, mgr Anna Tyrpak.
Współpraca międzynarodowa pomiędzy niemiecką szkołą Albertus-Magnus-Gymnasium z St. Ingbert i Ekonomikiem jest możliwa dzięki znacznemu wsparciu finansowemu, które udziela Stowarzyszenie Oświatowo-Edukacyjne Zespołu Szkół nr 4 w Jaśle.
Seit zwei Jahren arbeitet unsere Schule mit dem Albertus-Magnus-Gymnasium in St. Ingbert / Saarland / zusammen. Wir entwickeln unsere Zusammenarbeit im Rahmen BNE / Bildung für nachhaltige Entwicklung/. Bildung für nachhaltige Entwicklung vermittelt Kindern, Jugendlichen und Erwachsenen nachhaltiges Denken und Handeln. Sie versetzt Menschen in die Lage, Entscheidungen für die Zukunft zu treffen und dabei abzuschätzen, wie sich das eigene Handeln auf künftige Generationen oder das Leben in anderen Weltregionen auswirkt.
Von großer Bedeutung für diese Zusammenarbeit war der Besuch der deutschen Schüler in Jasło, in der Zeit vom 13. Oktober bis zum 18. Oktober 2012. Die polnischen und die deutschen Jugendlichen haben am Projekt “ Saarland und Karpatenvorland – so enfernt und doch so nah” teilgenommen. Das Projekt wurde von unserer Schule vorbereitet und vom Jugendwerk mitfinanziert. Der Titel des Projekts ist nicht zufällig. Saarland liegt über 1000 Km von uns entfernt, aber die beiden Regionen haben doch vieles gemeinsam. Sowohl Saarland als auch Karpatenvorland sind Grenzregionen. Saarland hat aufgehört, ein Land der Industrie zu sein. In unserer Region entwickelt sich auch keine Industrie. Die Einwohner leben vom Tourismus und von Dienstleistugen. Die Fläche der Stadt St. Ingbert ist so groß wie die Fläche von Jasło, die Einwohnerzahl dieser Städte ist auch gleich. Die Landschaft im Saarland ist unserer Landschaft ähnlich.
Während des Besuchs haben die beiden Gruppen am journalistischen Workshop teilgenommen. Sie haben “ Einen historischen Spaziergang in Jasło gemacht”, das Freilichtsmuseum “Karpacka Troja” in Trzcinica besucht. Die Schüler haben auch Kraków und Krynica besichtigt. Nach dem Aufenthalt in Polen werden sie eine Reportage aus der Reise schreiben.
Das Ziel des Schüleraustauschs ist die jungen Leute aus Polen und Deutschland zusammenzubringen, Kulturen der beideb Länder näher zu bringen, Klischees zu brechen, Toleranz und Achtung zu lernen.
Diese Hauptaufgabe wurde erreicht. Die Gäste aus Deutschland waren von der polnichen Gastfreundlichkeit begeistert. Beim Abschied gab es Tränen und Hoffnung auf das nächste Treffen im Saarland.