+48 13 446 34 69 sekretariat@ekonomik.org.pl

Święto Szkoły bez Przemocy

06.06.2011

 

Po raz kolejny obchodziliśmy dzisiaj Święto Szkoły bez Przemocy. Święto tych, którzy chcą szerzyć wartościowe postawy i budować atmosferę przyjaźni i współpracy. Ideą tego dnia jest propagowanie wartościowych postaw oraz walka ze szkolną agresją.

Jesteśmy „Szkołą z klasą”, „Szkołą Promującą Zdrowie” – to zobowiązuje wszystkich członków naszej społeczności, by dawali swoją postawą świadectwo oczywistej prawdzie – Świat bez przemocy, narkotyków i alkoholu – to jedyne środowisko, w którym chcemy żyć. Nie jest prawdą, że my młodzi nie mamy żadnych wartości, to tylko to co jest złe, jest bardziej spektakularne, bardziej widoczne…

Dziś głośno mówimy: Stop dla Przemocy.

Mamy prawo czuć się bezpiecznie, w szkole, w domu, na ulicy… Jednak prawo łączy się też z obowiązkiem, nie możemy przechodzić obojętnie koło kogoś, komu dzieje się krzywda. Pomoc, wsparcie to wszystko należy się od nas osobie, która jest ofiarą przemocy.

Tegoroczne Święto Szkoły bez przemocy przebiegało wg następującego planu:

1.  Wystawa plakatów konkursowych – \"STOP DLA ALKOHOLU, NARKOTYKÓW I PRZEMOCY.\" Podsumowanie konkursu na plakat – rozdanie nagród.

I miejsce zdobyła Angelika Krajewska z klasy 2f2,

II miejsce zdobyła Paulina Sroka z klasy 1f1,

III miejsce zdobyła Gabriela Drewniak z klasy 2f2,

wyróżniono również pracę Mateusza Kamińskiego z klasy 3f2 w  konkursie na esej „Mój stosunek do niepełnosprawności – czym jest dla mnie integracja”.

2     Pokaz Pierwszej Pomocy w wykonaniu słuchaczy Medycznej Szkoły Policealnej im. Rudolfa Weigla w Jaśle dla uczniów i rodziców.  

3. Audycja przez radiowęzeł – \"NASZE NIE\".

4. Akcja profilaktyczna – ulotki  pt. \"STOP DLA ALKOHOLU, NARKOTYKÓW I PRZEMOCY\" dla uczniów i rodziców.

5. Mecz siatkówki  UCZNIOWIE-NAUCZYCIELE – o Puchar Dyrektora Zespołu Szkół nr 4 w Jaśle „Stop Przemocy”.

Uczniowie wystąpili w sładzie:

Patrycja Wilk, Marcin Maresz, Michał Samborski, Aleksander Wanat – klasa 1o, Kamila Marszałek, Karol Fałat, Tomasz Kowalczyk, Maciej Rączka – klasa 2o, Wioletta Krygowska – klasa 1m.

Nauczyciele wystąpili w sładzie:

mgr Agata Bartosz-Samborska, mgr Urszula Zięba, mgr Teresa Tęcza, mgr Jakub Budziak, mgr inż. Wojciech Krokowski.

Mecz zakończył się zwycięstwem nauczycieli 3:0.

 

6. Dzień Otwarty dla Rodziców – spotkanie z Dyrekcją Szkoły, prezentacja Szkoły.

 

W każdej szkole dochodzi do przemocy, jednak nie zawsze wiemy, jakie zachowania należy uważać za przemoc. Przemoc to nie tylko uderzanie, szczypanie, bicie, czy popychanie.
Pamiętaj, że jesteś ofiarą przemocy także wtedy gdy:

  • jesteś przezywany,
  • ktoś opowiada innym nieprawdziwe historie na Twój temat,
  • jesteś ośmieszany przez swoich kolegów i koleżanki,
  • ktoś niszczy lub zabiera Twoje rzeczy,
  • ktoś kradnie Twoje pieniądze,
  • w Internecie publikowane są obraźliwe informacje o Tobie,
  • dostajesz obraźliwe sms-y lub telefony,
  • nie chcesz iść do szkoły, bo boisz się spotkać swoich prześladowców.

Sprawcy najczęściej dobrze wiedzą, w jaki sposób mogą cię zranić.

Jeśli czujesz się prześladowany, koniecznie powiedz o tym komuś. Możesz powiedzieć przyjacielowi, nauczycielowi albo rodzicom. Pamiętaj, że prześladowanie samo się nie skończy, jeśli nikomu o tym nie powiesz. Nie jest to łatwe. Możesz się wstydzić lub obawiać, że zmartwisz tym rodziców lub sprawisz im kłopot. Jeśli nie chcesz sam opowiedzieć o problemie poproś np. kolegę, koleżankę, rodzeństwo, aby pomogli Ci o wszystkim opowiedzieć rodzicom. Jeśli zamiast mówić o problemie wolisz o tym napisać – przygotuj list i opisz jak się czujesz.

Pamiętaj, że w szkole zawsze jest Twój wychowawca, pedagog, higienistka lub inny nauczyciel, który powinien wiedzieć, jeśli dzieje się coś złego. Masz prawo do tego, aby czuć się bezpiecznie.

Dzisiejsze Święto Szkoły bez Przemocy koordynowała mgr Elżbieta Kalisz-Niemiec, a pomocą przy organizacji i przebiegu służył Samorząd Szkolny wraz z opiekunami mgr Dorotą Kaleciak, mgr Moniką Jurkowską-Nocek oraz mgr Marta Głogowska.

Galeria: Dzień Szkoły bez przemocy 2011

Przejdź do galerii →
← Wróć do aktualności