Sara Pawlik nagrodzona w konkursie na esej
14.06.2013
|
Konkurs wiedzy o działalności Lecha Kaczyńskiego |
| Dnia 4 czerwca 2013 roku 40 laureatów konkursu pt. „Działalność Lecha Kaczyńskiego i jego rola w odbudowie niepodległej Polski” odbyło wycieczkę do Warszawy zorganizowaną przez Posła na Sejm RP, Jana Warzechę. Patronat nad konkursem objął Poseł do Parlamentu Europejskiego – Tomasz Poręba i Poseł na Sejm RP – Jan Warzecha, zaś patronat honorowy objął Marszałek Sejmu RP Marek Kuchciński. |
Wśród nagrodzonych znalazła się również absolwentka Ekonomika, uczennica klasy III o, Sara Pawlik. Zgodnie z wymogami konkursu napisała esej „Lech Kaczyński, wielki społecznik, patriota, polityk i Prezydent Rzeczpospolitej”. Esej to jeden z najtrudniejszych gatunków synkretycznych, łączących cechy felietonu, reportażu lub recenzji. Uczniowie rzadko sięgają po tę formę wypowiedzi, dlatego sukces Sary cieszy podwójnie.
W ramach nagrody wspólnie z innymi laureatami zwiedzała Sejm i Senat, a w szczególności Salę Plenarną, którą podziwiała z galerii sejmowej. Dodatkową atrakcją było przejście podziemnym tunelem pełnym skrytek pocztowych, z których posłowie odbierają korespondencję, do domu poselskiego, czyli hotelu, w którym mieszkają parlamentarzyści.
Laureaci zwiedzili również Centrum Nauki Kopernik, gdzie mieli okazję poznać prawa przyrody i otaczającego świata poprzez samodzielne doświadczenia na interaktywnych wystawach. Centrum Nauki Kopernik to jedyny taki obiekt w Polsce i jeden z większych w Europie Środkowo-Wschodniej, sprawił uczestnikom wycieczki największą radość.
Opiekun: Anna Tyrpak.