Relacja ze spotkania z Panem, Tomaszem Kasprzykiem
25.01.2023
Giełda GENialnych Pomysłów to zadanie realizowane przez Miasto Jasło ze środków projektu „Jasło – moje miasto, mój dom” w ramach przedsięwzięcia: „Jasło – Miasto Wiedzy” finansowanego ze środków Mechanizmu Finansowego EOG 2014 - 2021 oraz budżetu państwa.
Projekt „Suita Jasielska” jak kształtowało się życie muzyczne Jasła na przełomie XX i XXI wieku realizuje zespół:
Zuzanna Dziedzic
Karolina Furmanek
Oliwia Kolasa
Magdalena Madejczyk
Katarzyna Ochwat
Luiza Waśko
Uczennice Zespołu Szkół numer 4 w Jaśle
Opiekun Zbigniew Dranka
Nasza grupa projektowa zaczęła swe wizyty studyjne 25 listopada 2022 w Jasielskim Domu Kultury. Tam nieoczekiwanie spotkaliśmy Pana Tomasza Kasprzyka działacza kultury i fotografika, który zrobił nam grupowe zdjęcie. Będzie
ono naszą wizytówką w prezentacji multimedialnej wieńczącej projekt.
Pan Tomasz Kasprzyk artysta i społecznik był naszym gościem 9 stycznia 2023. Spotkaliśmy się w Generatorze Nauki.
Pan Tomasz Kasprzyk opowiadał o swoich pasjach i utworzeniu swoistej foto galerii znanych jaślan. Wspomniał o odnowie wiekowych nagrobków jest bowiem członkiem Społecznego Komitetu Ochrony i Renowacji Zabytków Starego
Cmentarza,
z bliskości zamieszkania przy tej nekropolii często dogląda prac renowacyjnych, fotografuje kamienne dzieła sztuki. To Pan Tomasz zainicjował w 2009 publiczną kwestę na rzecz ratowania zabytków architektury sakralnej znajdujących się na Cmentarzu Komunalnym przy ulicy Zielonej w Jaśle. Przyjaźnił się z Jerzym Dudusiem Matuszkiewiczem, jaślaninem z urodzenia, uznanym kompozytorem. To ten muzyk, nasz rodak, ufundował Jasielskiemu
Domowi Kultury fortepian koncertowy, finansował też stypendia artystyczne dla młodych jaślan. Dla upamiętnienia artysty JDK organizuje corocznie cykl koncertów Jasielskie Jazzowe Klimaty „Jassmaty”.
Pan Tomasz zaprezentował nam przyznany Mu 8 grudnia 2020 przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego i Sportu - Medalu Zasłużony Kulturze „Gloria Artis”. W ten sposób Minister docenił pracę jaślanina w dziedzinie twórczości artystycznej, działalności kulturalnej oraz ochronie kultury i dziedzictwa narodowego. Tomasz Kasprzyk (rocznik 1960) jest cenionym fotografikiem, autorem lub współautorem wielu wystaw artystycznych, członkiem prestiżowych organizacji między innymi Krynickiego Towarzystwa Fotograficznego, Fotoklubu Rzeczypospolitej Polskiej i Związku Polskich Artystów Fotografików. Aktywnie udziela się w pracach regionalnych stowarzyszeń: „PlaJa” – Plastycy Jasielscy oraz Stowarzyszenie Miłośników Jasła i Regionu Jasielskiego. Współpracuje z lokalnym samorządem, pełniąc od kilku kadencji funkcję przewodniczącego Zarządu Osiedla Jasło - Śródmieście. Za dotychczasowe osiągnięcia został uhonorowany, między innymi, odznaką honorową „Zasłużony dla kultury polskiej” (2014), złotą odznaką „Za opiekę nad zabytkami” (2015), Nagrodą Burmistrza Miasta Jasła w dziedzinie kultury
(2015), medalem „Za zasługi dla fotografii polskiej” (2018), srebrnym medalem „Za fotograficzną twórczość” (2020).
W naszej sondzie Gość wskazał Festiwal „Jasielskie Okółki” jakoWnajpopularniejszą imprezę muzyczną, w grupie znane zespoły wybrał Jasielską Orkiestrę Symfoniczną, zaś z osobistości dostrzegł Marcina Babiarza - pianistę
i Macieja Ochwata – akordeonistę.