+48 13 446 34 69 sekretariat@ekonomik.org.pl

Program \"Szkoła z klasą 2.0\"

04.12.2012

 

W roku szkolnym 2012/2013 nasza szkoła przystąpiła do trzeciej edycji programu \"Szkoła z klasą 2.0\". Program ten  pomaga uczniom i nauczycielom odpowiedzieć na pytanie:

Jak w uczeniu się i w nauczaniu wykorzystywać technologie informacyjno-komunikacyjne?

Zachęca nauczycieli do pracy z uczniami metodą projektów edukacyjnych z wykorzystaniem TIK i innymi metodami motywującymi uczniów do samodzielnej pracy i uczenia się. Promuje Szkolne Kodeksy 2.0, czyli zasady korzystania z nowych technologii w edukacji. Program skierowany jest do nauczycieli i dyrektorów wszystkich poziomów edukacyjnych z całej Polski, którzy widzą potrzebę edukacji medialnej w szkole, chcą kształtować u uczniów umiejętności odpowiedzialnego korzystania z Internetu i twórczego wykorzystywania nowych technologii, i którzy są przekonani, że stosowanie TIK może pomóc w mądrej i skutecznej edukacji. Program pomaga też rozwijać umiejętności samodzielnego myślenia, odpowiedzialnego korzystania ze źródeł i wykorzystywania wiedzy w praktyce. Kluczem do mądrego i skutecznego zastosowania nowych technologii w szkole są nauczyciele, dlatego istotą programu „Szkoła z klasą 2.0” pozostają wsparcie merytoryczne ze strony ekspertów, praktyczne przykłady rozwiązań edukacyjnych i możliwość wymiany doświadczeń z innymi nauczycielami.  

  • Pierwszym zadaniem szkół jest wypracowanie planu działania na cały rok szkolny (z udziałem nauczycieli i dyrektora).
  • W pierwszym semestrze szkoły wprowadzają też lub weryfikują Kodeksy 2.0 (dobre praktyki korzystania z nowych technologii, wypracowywane w toku debat i dyskusji przez całą szkolną społeczność). Jest to pierwsze zadanie angażujące bezpośrednio uczniów. 
  • Każdy nauczyciel przeprowadza zadanie TIK (to sposób na przetestowanie i wprowadzenie w życie zasad Kodeksu na lekcji i w domu).  Forma i treść zadania zależy do stażu szkoły w programie. Duży nacisk kładziemy na wymianę dobrych praktyk, materiałów edukacyjnych i doświadczeń pomiędzy szkołami. Każdy nauczyciel przeprowadza też z uczniami zajęcia Sprawdzamy, Polecamy i Tworzymy Materiały.
  • W każdej szkole odbędzie się debata szkolna, dotycząca korzystania z nowych mediów w nauczaniu, uczeniu się i życiu szkoły i upowszechniania posiadanej już wiedzy innym. Doświadczonym szkołom zaproponujemy nowe tematy dyskusji.
  • Drugi semestr poświęcony jest realizacji projektów edukacyjnych (to metoda nauczania stawiająca na samodzielność, kreatywność i zespołową pracę uczniów);
  • Na zakończenie programu odbywają się Szkolne Festiwale 2.0 (święto nowoczesnej edukacji: podsumowanie całorocznej pracy oraz osiągnięć uczniów i nauczycieli). Najciekawsze projekty uczniowskie prezentowane są na Ogólnopolskim Festiwalu Projektów w Warszawie.
← Wróć do aktualności