+48 13 446 34 69 sekretariat@ekonomik.org.pl

Profilaktyka raka piersi

14.04.2011

 

Rak sutka i rak szyjki macicy są najczęstszymi nowotworami złośliwymi u kobiet. Częstość występowania wzrasta wraz z wiekiem. Czasem obserwuje się rodzinne występowanie tej choroby. Zwłaszcza u młodych kobiet. W ostatnich latach można zaobserwować znaczne nasilenie się zachorowań na nowotwory piersi i szyjki macicy.

Dzisiaj w naszej Szkole w ramach programu „Szkoły promującej zdrowie” miała miejsce prelekcja dotycząca profilaktyki raka piersi i raka szyjki macicy.

Pani L. Kuznecka – przedstawiciel Sanepidu z Jasła, przedstawiciele Sanepidu z Rzeszowa oraz Michał Zamorski – lekarz jasielskiego szpitala zapoznali uczennice Ekonomika z czynnikami ryzyka zmian nowotworowych, objawami, badaniami i leczeniem nowotworów.

Uczennice mogły wysłuchać wykładu oraz obejrzeć prezentacje multimedialne i filmy profilaktyczne.

W prelekcji brało udział ponad 150 uczennic z naszej Szkoły.

 

A oto przesłanie dla kobiet:

  • Zapoznaj inne kobiety w rodzinie, miejscu zamieszkania, koleżanki, znajome, przyjaciółki  z problemem profilaktyki raka sutka i raka szyjki macicy.
  • Wykonuj samobadanie piersi regularnie.
  • Wykonaj mammografię przynajmniej 3 razy między 40 a 50 rokiem życia i co dwa lata po 50 roku życia.
  • Wykonuj systematycznie badania cytologiczne co 1 – 3 lata w zależności od wieku.

Galeria: Profilaktyka raka piersi

Przejdź do galerii →
← Wróć do aktualności