+48 13 446 34 69 sekretariat@ekonomik.org.pl

Podsumowanie konkursów ekologicznych

19.06.2013

W dniu 18 czerwca 2013 r. odbyło się w Ekonomiku spotkanie podsumowujące organizowane przez Szkołę konkursy ekologiczne.

Pierwszy konkurs to Powiatowy Konkurs Ekologiczny „Zanieczyszczenia powietrza zagrażają mojemu zdrowiu”. Organizatorem konkursu był Zespół Szkół nr 4 w Jaśle, we współpracy z Wydziałem Ochrony Środowiska, Rolnictwa i Leśnictwa Starostwa Powiatowego w Jaśle pod patronatem honorowym Starosty Powiatu Jasielskiego Pana Adama Kmiecika.

Tematyka konkursuobejmowała zagadnienia związane z problemami zanieczyszczenia powietrza, w szczególności związane z komunalnymi (nie przemysłowymi i rolniczymi) źródłami zanieczyszczeń.

Przedmiotem konkursu było wykonanie pracy plastycznej promującej zachowania sprzyjające ograniczeniu zanieczyszczeń powietrza i piętnującej zachowania wpływające na pogorszenie jego jakości.

Prace oceniane były w kategoriach: ulotka i plakat. Prace mogły być przygotowane dowolną techniką plastyczną bądź cyfrową. Prace składane w kategorii ulotka musiały mieć format A4, natomiast w kategorii plakat A3.

Ocenie prac podlegała zawartość merytoryczna (treść, użyte hasła, odpowiednia symbolika), wartość plastyczna oraz estetyka wykonania. Dodatkowo punktowane miały być prace składane parami (w obydwu kategoriach) o ile zostaną utrzymane w tej samej konwencji (kolorystyka, symbolika, treść, hasła i technika wykonania); ulotka nie powinna jednak być prostym zmniejszeniem plakatu.

Wyniki konkursu przedstawiają się następująco:

W kategorii PLAKAT:

I MIEJSCE

Miłosz WorwaZespół Szkół nr 4 w Jaśle

II MIEJSCE

Katarzyna Bara Liceum im. Marii Curie Skłodowskiej w Kołaczycach

III MIEJSCE

Dominik Szydłowski II Liceum Ogólnokształcące w Jaśle

WYRÓŻNIENIE

Urszula Król Zespól Szkół nr 4 w Jaśle.

W kategorii ULOTKA nie przyznano miejsc (z powodu niezgodności prac z regulaminem), natomiast Wyróżnienie otrzymał: Kamil BonarZespół Szkół nr 4 w Jaśle.

Koordynatorem Konkursu był dr Dominik Wróbel.

 

Drugi konkurs to Projekt: „Oleje przepracowane – wspólny problem”. Projekt ten był realizowany w naszej Szkole przez Stowarzyszenie Oświatowo-Edukacyjne Zespołu Szkół nr 4 w Jaśle od października 2012 r. we współpracy z Konsorcjum Olejów Przepracowanych – Organizacja Odzysku S.A. w Jedliczu pod patronatem honorowym Starosty Powiatu Jasielskiego Pana Adama Kmiecika.

W ramach projektu zorganizowane zostały warsztaty, których głównym tematem były oleje smarowe – ich otrzymywanie, właściwości oraz sposoby utylizacji. Omawiane były również zagadnienia związane z: pochodzeniem, wydobywaniem i przeróbką ropy naftowej; wpływem substancji ropopochodnych na ekosystemy oraz organizmy żywe. Uczestnicy projektu pracowali zespołowo, wykonali prezentacje multimedialne dotyczące wiodącego tematu, a następnie odwiedzali szkoły gimnazjalne powiatu jasielskiego i przedstawiali swoje prezentacje. Wygrała to grupa, która na swoim koncie zebrała więcej pieczęci potwierdzających odbycie prezentacji.

Drużyna zwycięska to:

Szczepan Studniarz, Radosław Kuchta, Łukasz Blezień i Arkadiusz Dybaś (Zespół Szkół nr 4 w Jaśle), natomiast drugie miejsce zajęła drużyna z Liceum Ogólnokształcącego z Kołaczyc.

Koordynatorem Projektu była mgr Marta Głogowska.

Wszystkim nagrodzonym serdecznie gratulujemy!

W dzisiejszym spotkaniu wzięli udział goście honorowi: Pan Ryszard Hebda – Naczelnik Wydziału Ochrony Środowiska, Rolnictwa i Leśnictwa Starostwa Powiatowego w Jaśle oraz Pan Janusz Romanek  – Główny Specjalista ds. Odzysku i Recyklingu Konsorcjum Olejów Przepracowanych – Organizacja Odzysku S.A. w Jedliczu, przedstawiciel głównego sponsora projektu, którzy dokonali wręczenia pamiątkowych dyplomów oraz nagród dla zwycięzców dzisiejszych konkursów.

Serdecznie podziękowania kierujemy do:

  • Konsorcjum Olejów Przepracowanych – Organizacja Odzysku S.A. w Jedliczu, które sfinansowało organizację Projektu „Oleje przepracowane – wspólny problem” oraz ufundowało nagrody dla zwycięzców konkursu i upominki dla wszystkich uczestników warsztatów;
  • Starostwa Powiatowego w Jaśle, które współfinansowało zakup nagród w konkursie Ekologicznym „Zanieczyszczenia powietrza zagrażają mojemu zdrowiu” oraz w Projekcie „Oleje przepracowane – wspólny problem”;
  • Pana Adama Kmiecika – Starosty Powiatu Jasielskiego, który był honorowym patronem obydwu konkursów.

Zarówno Pan Naczelnik Hebda, jak i Pan Romanek wyrazili dalszą chęć współpracy z Zespołem Szkół nr 4 w Jaśle podczas realizacji projektów związanych z ochroną środowiska, z czego bardzo się cieszymy.

Galeria: Konkursy ekologiczne

Przejdź do galerii →
← Wróć do aktualności