+48 13 446 34 69 sekretariat@ekonomik.org.pl

Podkarpacki Plener Dziennikarski

03.12.2012

 

Członkinie Szkolnego Koła Żywego Słowa, uczennice klasy 2m o profilu medialnospołecznym uczestniczyły wIV Podkarpackim Plenerze Dziennikarskim imienia Marcina Pawłowskiego.

Organizowany przez Gimnazjum nr 4 im. Romualda Traugutta w Jaśle plener dziennikarski ma na celu zaangażowanie młodych ludzi do aktywnego uprawiania dziennikarstwa obywatelskiego.

Gośćmi specjalnymi czwartej edycji konkursu byli dziennikarze stacji TVN: Renata Kijowska oraz Jarosław Kuźniar. To właśnie w tej redakcji do ostatnich dni swojego życia pracował patron pleneru Marcin Pawłowski. Osiem dni temu obchodziliśmy ósmą rocznicę śmierci tego młodego i ambitnego reportera, który przegrał walkę z ciężką chorobą w wieku 33 lat.

- Trudno uwierzyć, że od śmierci Marcina Pawłowskiego minęło już osiem lat. – mówiła Renata Kijowska. – Być może niektórzy z Państwa w ogóle nie mieli okazji go oglądać na antenie albo tego nie pamiętają. Ale właśnie dzięki takim wydarzeniom jak plener w pamięci nawet tych, którzy go nie znają osobiście czy nie znali go z materiałów telewizyjnych i jak prowadził „Fakty”, w pamięci pozostaje jak niezłomnie walczył z chorobą poprzez pracę właśnie.

Znany z roli prowadzącego poranny magazyn na antenie TVN24 oraz konferansjera programu rozrywkowego „X Factor”, w którego finale pierwszej edycji wystąpił jaślanin Michał Szpak. Jarosław Kuźniar opowiadał o swojej codziennej pracy i chętnie odpowiadał na dociekliwe pytania młodych przyszłych redaktorów.

Sam też z zadowoleniem przyjął fakt, że w Jaśle organizowany jest tego typu konkurs. Problem polega na tym, że wszędzie się dookoła słyszy, że dziennikarze się kończą, że dziennikarze się kłócą, że dziennikarstwo w ogóle ma kryzys, a tutaj udowodniono, że można to zrobić naprawdę z klasą, że można wspomnieć człowieka, którego już nie ma i który robił cudne rzeczy w telewizji, który stawiał na pracę zespołową. To jest w tym zawodzie właśnie trudne. Wydaje się, że jest to zawód dla indywidualistów, a tu bez zespołu nic się nie da zrobić. Ja pamiętam czasy kiedy sam sobie włączałem nadajnik w radiu i to działało, natomiast współcześnie to się nie da zrobić bez grupy ludzi, którzy się wspierają. Marcin to podkreślał. Warto jest tym młodym ludziom, którzy może będą, może nie będą dziennikarzami o tym mówić, że to jest rywalizacja, ale jest granica. I myślę, że to tutaj udało im się powiedzieć – powiedział.

Każdy z zaproszonych gości miał też okazję zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie z zaproszonymi gośćmi na specjalnie przygotowanej ściance z logotypem TVN-u i Gimnazjum nr 4.

Opiekunowie Szkolnego Koła Żywego Słowa: Bożena Gogosz i Anna Tyrpak.

Galeria: PLENER DZIENNIKARSKI

Przejdź do galerii →
← Wróć do aktualności