+48 13 446 34 69 sekretariat@ekonomik.org.pl

O wizycie młodzieży niemieckiej w Jaśle

04.01.2013

 

Jak już wcześniej informowaliśmy nasza Szkoła już od dwóch lat współpracuje z niemiecką szkołą Albertus-Magnus-Gymnasium ze St. Ingbert z Kraju Saary w Niemczech. Współpraca ta odbywa się w ramach edukacji na rzecz zrównoważonego rozwoju, której celem jest rozwijanie u dzieci, młodzieży i dorosłych wrażliwości na kwestie rozważnego myślenia i działania.

Młodzież Ekonomika wspólnie z młodzieżą niemiecką realizuje projekt: „Kraj Saary i Podkarpacie – tak daleko, a tak blisko.” W ramach projektu odbywają się wymiany młodzieży obu szkół. Najpierw młodzież naszej Szkoły gościła w Kraju Saary w Niemczech, a następnie w październiku 2012 r. uczniowie z niemieckiego gimnazjum przybyli z wizytą do Jasła. Goście z Niemiec byli pod wrażeniem polskiej gościnności i życzliwości, zawiązały się nowe przyjaźnie. W lokalnej prasie niemieckiej ukazał się artykuł podsumowujący wizytę młodzieży z Albertus-Magnus-Gymnasium w Jaśle.

Poniżej przedstawiamy artykuł w oryginale oraz po przetłumaczeniu na język polski.

\"\"

Szkoła Albertus –Magnus – Gymnasium po raz pierwszy uczestniczyła w wymianie uczniowskiej ze szkołą polską. Uczniowie szkoły niemieckiej brali udział razem z młodzieżą z Polski i Ukrainy w realizacji projektu dotyczącego energii atomowej w Cattenom. Goście zostali zaproszeni na koncert zespołu Combo, który został bardzo gorąco przyjęty. Te spotkania zaowocowały zaproszeniem młodzieży niemieckiej do Jasła. Do udziały w wymianie zgłosiło się jedenastu uczniów z 11 klasy. Dla dyrektora Albertus-Magnus- Gymnasium ten projekt był tak ważny, że wziął w nim udział razem z panią Bubel. Partnerzy wymiany zostali przydzieleni według swoich zainteresowań, zostało to wcześniej przygotowane przez nauczycielkę języka niemieckiego Monikę Leśniak. Już na kilka dni przed spotkaniem mogli nawiązać kontakt przez Internet. Podczas wymiany, która przebiegała pod hasłem: „Podkarpacie i Kraj Saary – tak odległe i tak podobne”, młodzież porozumiewała się w języku angielskim, ale uczniowie z Polski nauczyli nas polskich słów.

W programie tygodniowego pobytu było zwiedzanie Jasła, które pod względem powierzchni jest podobne do St. Ingbert. Zwiedziliśmy również Skansen Karpacka Troja i uzdrowisko Krynica w Beskidach. Na szczególne wyróżnienie zasługuje wycieczka do Krakowa. Zwiedziliśmy tam katedrę. Uczniowie mieli zaszczyt dotknąć Nagrody Nobla polskiego poety Miłosza w jego dawnym gabinecie.

Znając najnowszą historię oraz różnicę w poziomie życia w porównaniu do Niemiec jechaliśmy pełni obaw. Nasze wątpliwości i uprzedzenia, które pojawiły się przed podróżą, okazały się całkowicie nieuzasadnione. Szczególnie duże wrażenie zrobiła na nas nadzwyczajna gościnność. „Byłam pod wrażeniem gościnności polskich rodzin”, Lilli Wagner. Na końcu podróży wszyscy byli zgodni, że taki wyjazd przynosi ogromne korzyści i można go polecić kolegom z młodszych klas. Hannah Dickert była zachwycona: „Nawiązałam nowe znajomości, mogłam wykazać się znajomością języka angielskiego, zobaczyłam, jak wygląda życie polskiej rodziny i stwierdziłam, że u nas jest całkiem podobnie.” Już cieszymy się wszyscy na rewizytę w przyszłym roku. Również Britta Bubel-Wagner, nauczycielka, która brała udział w wymianie, ocenia tę wizytę bardzo dobrze. „Program był bardzo interesujący, pomimo bariery językowej i początkowej niepewności po obu stronach, szybko okazało się, jak podobnie myślą i czują młodzi ludzie. Szybko staliśmy się jedną drużyną.”

Dyrektor szkoły Hans-Georg Ochs był bardzo zadowolony z pobytu. „Zostaliśmy przyjęci bardzo serdecznie i życzliwie. I to wszystko wobec faktu, że we wrześniu 1944 przed przyjściem Armii Czerwonej Niemcy ewakuowali mieszkańców i zniszczyli miasto Jasło w 97 procentach.”

Galeria: Artykuł w niemieckie prasie

Przejdź do galerii →
← Wróć do aktualności