Narodowy Dzień Żołnierzy Wyklętych
02.03.2013
W dniu 1 marca 2013 r. odbyła się w Ekonomiku konferencja poświęcona pamięci Żołnierzy Wyklętych. W tym dniu po raz trzeci obchodzimy Narodowy Dzień Żołnierzy Wyklętych – święto pamięci o tych, o których historia miała zapomnieć.
Dzisiejszą uroczystość zaszczycili swoją obecnością przedstawiciele władz państwowych: Pani Alicja Zając – senator RP, Pan Bogdan Rzońca – poseł na Sejm RP; władz samorządowych: Pan Franciszek Miśkowicz – wicestarosta Powiatu Jasielskiego, Pan Tadeusz Górczyk – członek Zarządu Powiatu Jasielskiego; władz miejskich w osobie Pana Leszka Znamirowskiego – wiceburmistrza Miasta Jasła; członkowie Stowarzyszenia Solidarni w Jaśle z prezesem Stowarzyszenia – Panem Kazimierzem Rozenbeigerem na czele; walczący o niepodległą Polskę żołnierze Armii Krajowej oraz członkowie podziemnych struktur Solidarności; dyrektorzy i nauczyciele oraz młodzież szkół Powiatu Jasielskiego.
Głównym punktem dzisiejszej konferencji był wykład dra Krzysztofa Kaczmarskiego naczelnika Oddziałowego Biura Edukacji Publicznej IPN w Rzeszowie, który przybliżył zebranym losy żołnierzy, którzy poświęcili swoje życie w imię suwerenności Polski.
Głos zabierali również Pan Kazimierz Rozenbeiger, Pani Alicja Zając oraz Pani Barbara Przewoźnik – sybiraczka, której ojciec był również „żołnierzem wyklętym”. Wszyscy zgodnie podkreślali wielkość dzisiejszego święta oraz przybliżali i pomogli przeżyć – szczególnie zgromadzonej młodzieży – tę ważną lekcję trudnej, tragicznej ale pięknej w swych dzisiejszych owocach historii Polski.
Organizatorami dzisiejszej konferencji byli: Zespół Szkół nr 4 w Jaśle oraz Stowarzyszenie Solidarni Jasło, a patronem honorowym Starosta Jasielski – Pan Adam Kmiecik.
Dziękujemy telewizji Obiektyw za udostępnienie na cele dzisiejszej konferencji filmu o żołnierzach wyklętych.
Dekorację wykonał mgr Daniel Żuchowicz, oprawę multimedialną mgr Jakub Budziak, a pomoc techniczną sprawował Arkadiusz Zbylut (3f2).