MRPJ z wizytą w Rzeszowie
19.04.2013
11 kwietnia 2013 roku odbył się wyjazd edukacyjno-integracyjny Młodzieżowej Rady Powiatu Jasielskiego (MRPJ) do Rzeszowa, stolicy naszego województwa. MRPJ to zrzeszenie młodych ludzi, działające przy Młodzieżowym Domu Kultury w Jaśle, reprezentujące uczniów wszystkich publicznych szkół ponadgimnazjalnych w powiecie jasielskim.
Sponsorem wyjazdu był Zarząd Powiatu w Jaśle, któremu chcielibyśmy serdecznie podziękować, kierując słowa uznania na ręce Pana Starosty Adama Kmiecika.
Pierwszym punktem wyjazdu była wizyta w Urzędzie Wojewódzkim w Rzeszowie, gdzie uczestnicy mieli okazję poznać zadania i kompetencje wojewody. Dzięki uprzejmości Wojewody Podkarpackiego, pani Małgorzaty Chomycz-Śmigielskiej, zwiedziliśmy również całodobowe Centrum Zarządzania Kryzysowego. Późniejszy krótki wykład wraz z prezentacją w Sali Kolumnowej Urzędu dał odpowiedzi na wszystkie nasze pytania.
Następnie udaliśmy się do rzeszowskiej telewizji, gdzie mieliśmy okazję m. in. poznać cały proces powstawania programów np. prognozy pogody czy wydania serwisu informacyjnego, a także spróbowania swoich sił jako prowadzący takowe programy. Zapoznanie ze sprzętem zarówno w studiu nagraniowym jak i w reżyserce oraz wizyta w archiwum dały nam obraz szybkiego postępu, jaki wciąż jest wprowadzany w telewizji.
Ostatnim miejscem na trasie wyjazdu młodzieżowej rady, na zaproszenie okręgowego dyrektora Służby Więziennej Pana ppłk Andrzeja Leńczuka, był Zakład Karny w Rzeszowie-Załężu. Po szczegółowej kontroli i zapoznaniu się z regulaminem przebywania na terenie więzienia, dowiedzieliśmy się o zadaniach Zakładu Karnego oraz całego polskiego systemu penitencjarnego.
Widok czteroosobowej celi, zajmowanej obecnie przez więźniów na oddziale zamkniętym, utwierdził wszystkich w przekonaniu, że nie warto do niej trafić.
Wyjazd uważamy za niezwykle interesujący pod względem merytorycznym oraz bardzo udany integracyjnie.
Młodzieżowa Rada Powiatu Jasielskiego
Naszą Szkołę reprezentowały: Anna Pykosz (2ht) oraz Paulina Sanicka (2m).
Opiekę nad młodzieżą sprawowała mgr Magdalena Piekarz.