+48 13 446 34 69 sekretariat@ekonomik.org.pl

Lekcje z ZUS

03.04.2014

Zespół Szkół Nr 4 w Jaśle znalazł się w gronie szkół, które wezmą udział w ogólnopolskim projekcie edukacyjnym “Lekcje z ZUS”. Jego celem jest budowa świadomości wśród młodych ludzi z zakresu ubezpieczeń społecznych.

„Lekcje z ZUS” to opracowany przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych, przy współpracy metodyka nauczania, projekt edukacyjny z zakresu ubezpieczeń społecznych, który skierowany jest do uczniów szkół ponadgimnazjalnych.

Cztery „Lekcje z ZUS” to program pilotażowy, w którym uczestniczyć będą uczniowie klasy 1 f - technik ekonomista.

Cykl czterech, 45-minutowych lekcji dla młodzieży szkolnej,  podzielonych na 4 bloki dydaktyczne:

  • Świadomy zawsze ubezpieczony.
  • Płacisz i masz, czyli co Ci się należy, gdy płacisz składki?
  • Emerytura – Twoja przyszłość w Twoich rękach.
  • E-ZUS czyli firma pod ręką.

Podczas każdej z lekcji uczniowie dowiadują się: czym są ubezpieczenia społeczne i jakie są ich rodzaje. Komu i jakie świadczenia przysługują. Na czym polega reforma emerytalna i to co najbardziej interesuje młodych ludzi - jak założyć i prowadzić własną firmę.

Zakład Ubezpieczeń Społecznych przygotował pełen komplet materiałów. Uczniowie otrzymają specjalny zeszyt „Cztery lekcje z ZUS”, nauczyciele konspekt i program multimedialny oraz wszelką pomoc doradczą pracowników ZUS.

Uczniowie mają szanse lepiej poznać funkcjonujący w Polsce system ubezpieczeń społecznych oparty na szacunku do pracy i idei solidaryzmu społecznego.

Nauczyciele współpracujący przy projekcie poza prowadzeniem lekcji, dodatkowo dzielą się swoimi spostrzeżeniami opartymi na praktyce wykorzystania materiałów oraz uwagami samych uczniów sprawiając, że ulega on ciągłemu doskonaleniu.

Program „Lekcje z ZUS” realizowany jest przy współpracy z Ministerstwem Pracy i Polityki Społecznej oraz Ministerstwem Edukacji Narodowej.

Program w naszej Szkole koordynuje mgr Joanna Warzecha.

← Wróć do aktualności