+48 13 446 34 69 sekretariat@ekonomik.org.pl

Giełda GENialnych Pomysłów - „Suita Jasielska”

18.01.2023

Giełda GENialnych Pomysłów to zadanie realizowane przez Miasto Jasło ze środków projektu „Jasło – moje miasto, mój dom” w ramach przedsięwzięcia: „Jasło – Miasto Wiedzy” finansowanego ze środków Mechanizmu Finansowego EOG 2014 - 2021 oraz budżetu państwa.

Projekt „Suita Jasielska” jak kształtowało się życie muzyczne Jasła na przełomie XX i XXI wieku realizuje zespół:  
Zuzanna Dziedzic
Karolina Furmanek
Oliwia Kolasa
Magdalena  Madejczyk
Katarzyna Ochwat
Luiza Waśko
Uczennice Zespołu Szkół numer 4 w Jaśle
Opiekun Zbigniew Dranka

Nasza grupa projektowa miała fart, bo oto jeszcze przed oficjalnym rozpoczęciem zajęć spotkała przypadkowo, na schodach Generatora Nauki, Pana Burmistrza Miasta Jasła Ryszarda Pabiana. Krótka pogawędka została uwieńczona wspólną fotografią.

Na pierwszym spotkaniu 24 listopada 2022 zapoznaliśmy się szczegółowo z tematem projektu, został też  opracowany, przez nas,  plan działania na najbliższe tygodnie. Zwiedziliśmy  Generator Nauki Jasło, aby lepiej poznać miejsce naszej wspólnej pracy. 

Obejrzeliśmy film dokumentalny „Jasło” prezentujący dzieje miasta oraz poznaliśmy historię płyty „Suita Jasielska”, od której został zapożyczony tytuł projektu. Wspólnie spędzony czas pozwolił się nam zintegrować, jeszcze przed wizytami studyjnymi w naszych placówkach kultury.

25 listopada 2022 złożyliśmy wizytę w Jasielskim Domu Kultury. Mieliśmy tam szansę poznać dzieje tej placówki oraz dowiedzieć się, jak prosperuje obecnie. Przeprowadziliśmy wywiad 
z dyrektor JDK, Panią Heleną Gołębiowską, dzięki któremu poznaliśmy ofertę domu kultury oraz najważniejsze prestiżowe wydarzenia organizowane przez JDK. Następnie mieliśmy okazję porozmawiać z Panią Ewą Grzebień o życiu muzycznym domu kultury oraz odwiedzić studio nagrań i porozmawiać o procesie tworzenia i nagrywania utworów z Panem Wojciechem Nowickim. Następnie przeglądaliśmy kroniki, by lepiej poznać działalność JDK na przestrzeni lat. Spotkanie zwieńczyliśmy obejrzeniem sceny, na której miało miejsce wiele koncertów, bądź rozdań nagród.

Nieoczekiwane spotkaliśmy w JDK Pana Tomasza Kasprzyka działacza kultury i fotografika, który zrobił nam grupowe zdjęcie. Będzie ono naszą wizytówką w prezentacji multimedialnej wieńczącej projekt.

29 oraz 30 listopada 2022 mieliśmy okazje zobaczyć Andrzejkowe Spotkania Taneczne w JDK. Soliści i zespoły rywalizowały ze sobą, jednak było widać ogromny szacunek i wzajemne wsparcie.

5 grudnia 2022 wędrowaliśmy do Młodzieżowego Domu Kultury. Tu o ofercie muzycznej placówki opowiedziała nam Pani dyrektor Grażyna Leńczuk obrazując działalność bogato wypełnionymi kronikami. MDK uczy bawi i wychowuje  od lat. Rozmaite zajęcia i atrakcyjne imprezy gromadzą tysiące  dzieci i nastolatków. 

Tego samego dnia 5 grudnia 2022 wieczorem gościliśmy w Generatorze Nauki na uroczystości rozpoczęcia działania wszystkich grup projektowych. 

8 grudnia 2022 udaliśmy się do kościoła Franciszkanów, aby posłuchać największego w Jaśle instrumentu jakim są organy. Dowiedzieliśmy się, od Pana Pawła Chłopka – organisty, że zbudowane są z ponad 2.650  piszczałek oraz mieliśmy okazję zobaczyć jak ten instrument wygląda od środka.

Po wizycie w sanktuarium udaliśmy się do naszych szkół muzycznych. Mieliśmy okazję porozmawiać z Panią dyrektor Państwowej Szkoły Muzycznej imienia Witolda Lutosławskiego  Renatą Osikowicz Wyrobą oraz z Panią dyrektor Prywatnej Szkoły Muzycznej  Leokadią Wróbel. Obejrzeliśmy film zrealizowany  na Jubileusz 50 lecia szkoły państwowej.  Dowiedzieliśmy się o historii obu szkół, procesie ich powstawania oraz o tym, jak funkcjonują na co dzień. Poznaliśmy sukcesy i osiągnięcia młodych jasielskich muzyków, zobaczyliśmy również sale, w których uczą się uczniowie.

14 grudnia 2022, tuż przed uroczystym oddaniem obiektu po rewitalizacji, podejmował nas Pan 8 Świątek dyrektor Muzeum Regionalnego. Razem z Panią Adrianną Napiórkowską - Bek, gawędząc, wskazali na eksponaty związane kulturą muzyczną miasta i regionu. Nasza koleżanka Madzia Madejczyk zagrała na fisharmonii instrumencie produkowanym ongiś w Jasielskiej Fabryce Fortepianów.

2 stycznia 2022 udaliśmy się do GEN-u by wyszukać i omówić biografie jasielskich artystów ze zbiorów naszego opiekuna. Przeglądnęliśmy wiele ciekawych wycinków gazet z wydarzeniami muzycznymi adresowanymi zarówno dla młodych jak i tych starszych  jaślan, Oglądaliśmy również filmy z udziałem zespołów placówek zakładowych oraz pracę magisterską Pana Albina Grybosia o jasielskich orkiestrach dętych i kronikę zespołu „Vinigamy” z ZDK Chemik. Przez te działania i inne akcje, udział w koncertach oraz własne poszukiwania jesteśmy na etapie zbierania materiałów, które uporządkowane utworzą kompendium wiedzy o  życiu muzycznym Jasła. Ale przed nami jeszcze sporo pracy.

9 stycznia 2023 spotkaliśmy się w GENie. Dokonaliśmy analizy dotychczas zebranego materiału, przyjmując do realizacji scenariusz prezentacji multimedialnej. Przejrzeliśmy też fotografie ze zbiorów opiekuna projektu obrazujące różne, w tym muzyczne, zdarzenia w naszym mieście.

Także 9 stycznia 2023 naszym gościem był fotografik i działacz kultury Pan Tomasz Kasprzyk. Opowiadał o swoich pasjach, galerii znanych jaślan, odnowie nagrobków na Starym Cmentarzu, przyjaźni z Jerzym Dudusiem Matuszkiewiczem. Wyznał przynależność do grupy plastyków jasielskich  „Plaja”. Zaprezentował przyznany Mu przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego i Sportu w 2020 Medal Zasłużony Kulturze „Gloria Artis” . Szerzej relacjonujemy to spotkanie oddzielnie.

16 stycznia 2023 gościliśmy w Domu Kultury „Kolejarz”, ongiś placówki związków kolejarskich.  Podejmował nas Pan Mieczysław Kogut Prezes  Stowarzyszenia Animatorów Kultury „Kolejarz”. To ono w 1992 wykupiło od związków zawodowych wyposażenie tego obiektu i kultywowało tradycje upowszechniania kultury. A kiedyś słynęła ta placówka z działalności amatorskich zespołów, teatralnych i muzycznych, Do 2021 przez sto lat śpiewał chór męski „Echo”, grała orkiestra dęta. W obiekcie długie lata było kino „Kolejarz”.
Odbywały się tu dyskoteki, zabawy dla dzieci, pożegnania emerytów, spotkania towarzyskie, wesela, imieniny, zgromadzenia hodowców gołębi, pszczelarzy, rozmaite wystawy. W dużej sali odbywały się próby, grano w tenisa stołowego. Wynajmowano pomieszczenia na spotkania z ważnymi politykami.
Po likwidacji kina, w jego sali był sklep meblowy, w innych  biuro rachunkowe, punkt naprawy sprzętu AGD, ognisko muzyczne. 
Szerzej opisujemy to spotkanie oddzielnie, jako że Pan Mieczysław działał w tym środowisku wiele lat, teraz będzie likwidował to, co materialne, kroniki trafią do naszego muzeum. Budynek wystawiła na sprzedaż Federacja Związków Zawodowych w Warszawie, obecny właściciel.
Otrzymaliśmy  na pamiątkę gustowne foldery obrazujące 100 letnie funkcjonowanie chóru „Echo”.

Tego samego dnia byliśmy w czytelni Miejskiej Biblioteki Publicznej. Udostępniono nam książki: „Encyklopedię Jasła”, „Jaślanie znani i nieznani”, „Kalendarium Dziejów Jasła”, „Słownik Biograficzny znanych postaci Jasła i Regionu”, „Roczniki Jasielskie”, „Jasielskie Szkoły Podstawowe”, „Jasielskie Gimnazja i szkoły ponadpodstawowe”, gdzie znajdują się podstawowe  informacje z dziejów miasta, także odnotowano biografie znanych jaślan oraz wszystkie ważne i popularne wydarzenia, w tym muzyczne. 
Wiemy, że możemy tu zawsze jeszcze zajrzeć w poszukiwaniu materiałów do opracowywanego kompendium wiedzy na temat „„Suita Jasielska” - jak kształtowało się życie muzyczne Jasła na przełomie XX i XXI wieku oraz innych źródłowych materiałów. 

Galeria: Giełda GENialnych Pomysłów - „Suita Jasielska”

Przejdź do galerii →
← Wróć do aktualności