+48 13 446 34 69 sekretariat@ekonomik.org.pl

Dyktando „Jasielszczyzna zna polszczyznę”

03.12.2012

 

27 listopada 2012 r. na sali widowiskowej Jasielskiego Domu Kultury odbyło się dyktando „Jasielszczyzna zna polszczyznę”, zorganizowane przez Miejską Bibliotekę Publiczną w Jaśle. Impreza stanowiła zarazem finał realizowanego przez Bibliotekę projektu „U-MÓWMY SIĘ NA...POLSKI!”.

Dyktando przygotowała Agata Hącia, językoznawczyni z Instytutu Badań Edukacyjnych w Warszawie oraz wykładowczyni UW i UKSW w Warszawie.

W dyktandzie wzięli udział uczniowie ze szkół podstawowych, gimnazjów oraz szkół ponadgimnazjalnych z Jasła i powiatu jasielskiego oraz dorośli – sprzymierzeńcy i partnerzy Biblioteki a także chętni mieszkańcy.

Łącznie dyktando napisało 125 osób, podzielonych na 4 kategorie wiekowe: uczniowie szkół podstawowych (34 osoby), gimnazjów (28 osób), szkół ponadgimnazjalnych (34 osoby) oraz dorosłych (29 osób).

Prace poprawiło jury w składzie: Agata Hącia, Aleksandra Dacyl, Anna Kamińska-Grzesiak, Małgorzata Kłusek, Elżbieta Szaro oraz polonistki ZS 4 w Jaśle, Bożena Gogosz i Anna Tyrpak.

Szkołę w kategorii dorosłych reprezentował dyrektor Robert Niemiec, a w kategorii szkół ponadgimazjalnych uczniowie klas drugich o kierunku społeczno- medialnym (klasa II m i II am).

III miejsce zajęła Ewa Kupczyk członkini Szkolnego Koła Żywego Słowa z kl. 2m.

Udział w dyktandzie jest kolejną formą współpracy Szkolnego Koła Żywego Słowa, działającego w naszej Szkole oraz Miejskiej Biblioteki Publicznej. Do tej pory młodzież naszej szkoły aktywnie uczestniczyła w prowadzonych przez MBP lekcjach bibliotecznych, warsztatach i spotkaniach autorskich. Treści i umiejętności nabywane przez uczniów na tych zajęciach są uniwersalne i stanowią ciekawe urozmaicenie lekcji szkolnych.

Opiekunowie Szkolnego Koła Żywego Słowa: Bożena Gogosz i Anna Tyrpak.

Galeria: Polszczyzna

Przejdź do galerii →
← Wróć do aktualności