Akademia 11 grudnia
13.12.2011
Dnia 11 grudnia 2011 r. w Jasielskim Domu Kultury odbyły się uroczyste obchody 10 rocznicy odsłonięcia pomnika Armii Krajowej w Jaśle. Okazały pomnik w kształcie więziennej bramy ufundowali mieszkańcy Jasła, aby upamiętnić bohaterski czyn żołnierzy.
W nocy z 5 na 6 sierpnia 1943 r. żołnierze Armii Krajowej (Zbigniew Cerkowniak „Boruta”, Stanisław Kostka „Dąbrowa”, Stanisław Magura „Paw”, Józef Okwieka „Trójka” i Zbigniew Zawiła „Żbik”) pod dowództwem Zenona Soboty „Korczaka”, dokonali udanej akcji odbicia więźniów z jasielskiego więzienia. W wyniku podjętej akcji zostało uwolnionych 66 więźniów politycznych i 67 pozostałych osadzonych, dokonała się również zmiana na stanowiskach osób odpowiedzialnych za funkcjonowanie więzienia (naczelnika i szefa jasielskiego Gestapo).
Uroczystości rozpoczęły się Mszą świętą w Kościele oo. Franciszkanów, następnie złożenie kwiatów pod pomnikiem oraz część artystyczna w JDK.
Oprawa artystyczna uroczystości została wykonana przez uczniów naszej Szkoły.
Montaż słowno-muzyczny przygotował zespół polonistów: mgr Bożena Gogosz, mgr Anna Tyrpak, mgr Jolanta Pasiowiec, mgr Monika Jurkowska-Nocek i mgr Dariusz Szot.
Prezentację multimedialną i film przygotowali: mgr Anita Ernt-Świetlicka i mgr Jakub Budziak.
Dekorację i wystrój sali przygotowała młodzież pod kierunkiem mgr. Daniela Żuchowicza.
Młodzież biorąca udział w akademii to członkowie Szkolnego Koła Żywego Słowa oraz uczniowie z klas: 2m, 2o, 2f2, 3o, 2ht, 1m, 1i, 1am i 1f2.