250-lecie konfederacji barskiej
24.05.2018
W 1768 r. polska szlachta zawiązując w Barze na Podolu najpierw konfederację generalną, a następnie związek wojskowy wystąpiła zbrojnie w obronie suwerenności Rzeczypospolitej. Podjęła walkę w „obronie wiary i wolności” sprzeciwiając się ingerencji Rosji w wewnętrzne sprawy Polski. Konfederaci Barscy pragnęli niepodległej, niezależnej Ojczyzny i o nią prowadzili walkę. Sejm RP rok 2018 ustanowił Rokiem Konfederacji Barskiej.
Pragnąc uczcić pamięć tych, którzy w XVIII w. mieli odwagę sprzeciwić się potędze Rosji i podjąć nierówną walkę o suwerenną Polskę 16 maja 2018 r. odbyły się Powiatowe Obchody 250-lecia Konfederacji Barskiej. W obchodach uczestniczyła młodzież szkół ponadgimnazjalnych wraz z opiekunami i dyrektorami szkół, a gościem honorowym był Pan Adam Pawluś - Starosta Powiatu Jasielskiego.
W ramach uroczystości odbyły sie:
- Rajd Szlakami Konfederatów Barskich w okolicach Grabiu i Ożennej prowadzony przez pracowników Magurskiego Parku Narodowego – na szczycie góry Czeremcha położonej na granicy polsko-słowackiej uczniowie naszej Szkoły przywołali wydarzenia sprzed 250 lat, złożono kwiaty i umieszczono okolicznościową tabliczkę.
- Quiz Wiedzy o Konfederacji Barskiej - każda szkoła wytypowała 3-osobowy zespół, Ekonomik reprezentowali: Natalia Gomułka i Magdalena Bielamowicz (3F) oraz Arkadiusz Serafin (1I)
Nasza drużyna z kompletem punktów zajęła I miejsce.
- Prezentacja pieśni związanych z Konfedracją Barską i późniejszymi walkami o niepodległość Polaków - każda szkoła uczestnicząca w rajdzie przygotowała jedną pieśń i zaprezentowała ją podczas imprezy.
- Żywa lekcja historii - pokaz uzbrojenia i prowadzenia walk w XVII i XVIII w. w wykonaniu Bractwa Rycerskiego Kerin.
Pan Adam Pawluś – Starosta Powiatu Jasielskiego oraz Pan Robert Niemiec – dyrektor Zespołu Szkół nr 4 w Jaśle ogłosili wyniki quizu wiedzy o konfederacji barskiej oraz Powiatowego Konkursu na esej poświęcony konfederacji barskiej (esej na jeden z trzech tematów dotyczących konfederacji oceniali pracownicy Muzeum Regionalnego w Krośnie).
I miejsce zajęła Julia Podraza (1I)
II miejsce zajęła Aleksandra Furmanek (1H)
obie są uczennicami Ekonomika.
W Ożennej odbył się również konkurs ekologiczny, w którym uczniowie naszej Szkoły zajęli zespołowo III miejsce . W skład drużyny wchodzili: Rafał Niemiec (2H), Paulina Wilk i KamilaTomaszewska (2RT).
Serdecznie gratulujemy wszystkim nagrodzonym!
Uczestnicy obchodów mogli posilić się kiełbaską z rusztu, grochówką, ciasteczkami i gorącymi napojami przygotowanymi przez młodzież Zespołu Szkół Usługowych i Spożywczych w Jaśle.
Serdeczne podziękowania za pomoc w przygotowaniach, organizacji i przebiegu obchodów kierujemy do uczniów, nauczycieli i pracowników Zespołu Szkół nr 4 w Jaśle:
Uczniowie:
- Maria Brągiel, Karolina Klimowicz, Sabina Kubacka, Daria Żarnowska (3 F) – pomoc w przygotowaniach, organizacji i przebiegu uroczystości,
- Natalia Rokitowska (3 RT) i Patryk Machowski (3H) – prowadzenie imprezy,
- Gabriela Mroczka (3H), Angelika Żychowska, Sara Górska, Magdalena Niezgoda (3RT), Wojciech Trygar (2I), Kacper Betlej, Bartosz Dunaj (1H), Joanna Staniszewska (2RT) – grupa muzyczna,
- Cieślik Aleksandra i Łukasz Szerląg (2F) – prowadzący na Czeremsze,
- Kinga Czerwińska (1I) – autorka portretu Kazimierza Pułaskiego.
Nauczyciele i pracownicy Szkoły: Anita Ernt-Świetlicka, Małgorzata Szot, Jakub Budziak, Paweł Dołęga, Augustyn Dubiel i Wojciech Nocek.
Za szczególne zaangażowanie, opiekę merytoryczną i koordynację uroczystości dziękujemy Pani prof. Anicie Ernt-Świetlickiej.