+48 13 446 34 69 sekretariat@ekonomik.org.pl

25 rocznica śmierci ks. Jerzego Popiełuszki

13.01.2010

W dniu 19 października 2009 r. mija 25 lat od uprowadzenia i męczeńskiej śmierci ks. Jerzego Popiełuszki. Zespół Szkół nr 4 w Jaśle jest jednym ze współorganizatorów uroczystości upamiętniających tamte wydarzenia.

Sesja Rady Powiatu Jasielskiego

Radni, na uroczystej Sesji Rady Powiatu w Jaśle przyjęli uchwałę w sprawie uczczenia ks. Jerzego Popiełuszki, w której zwrócili się z prośbą do naczelnych organów państwa o pełne i publiczne ujawnienie wszelkich okoliczności związanych z męczeńską śmiercią kapelana „Solidarności”. Następnie głos zabrał Pan Stanisław Zając – Senator RP.

Konferencja naukowa

Bezpośrednio po sesji Rady Powiatu rozpoczęła się konferencja naukowa poświęcona osobie ks. Jerzego. Konferencję prowadził Pan Robert Niemiec – Dyrektor Zespołu Szkół nr 4 w Jaśle – współorganizator uroczystości. Porządek konferencji:

  • Referat: „Popiełuszko. Świadek wolności” – prelegent prokurator Grzegorz Masiewicz – Dyrektor Głównej Komisji Ścigania Zbrodni Przeciwko narodowi Polskiemu
  • Referat: Chrześcijański sens wolności” – prelegent ks. dr Piotr Steczkowski
  • Wystąpienie Pana dr. Krzysztofa Kaczmarskiego – Naczelnika Biura Edukacji Publicznej Rzeszowskiego Oddziału IPN
  • Wystąpienie Pana Adama Pawlusia – członka Zarządu Powiatu Jasielskiego, dotyczące historii ufundowanej tablicy pamiątkowej upamiętniającej dzisiejszą uroczystość
  • Wystąpienie Pana Bogdana Rzońcy – Wicemarszałka Województwa Podkarpackiego
  • Wystąpienie Pana Adama Kmiecika – Starosty Powiatu Jasielskiego – podsumowujące wystąpienia uczestników konferencji

Na zakończenie uroczystości głos zabrał Pan Robert Niemiec. Podziękował serdecznie wszystkim prelegentom i zwrócił się do licznie zgromadzonej młodzieży jasielskich szkół średnich z pytaniem retorycznym „Czy ta rocznica jest rzeczywiście tak ważna?” - i dalej kontynuował - \"Tak. To rocznica symbol.\" Śmierć ks. Jerzego stała się ujaskrawieniem przemocy stosowanej przez komunistyczny reżim, a także dała impuls dla tych, których wiara w zwycięstwo „dobra nad złem” została zachwiana. Jego śmierć jest symbolem nieugiętości charakteru, zachowania wierności tym wartościom, które wyniósł z rodzinnego domu oraz polskiej niepodległej tradycji. Jego osoba jest przykładem, z którego wszyscy możemy czerpać wzór pięknej patriotycznej postawy. Postawy, która sprawia, że naród nigdy nie ugiął się żadnemu reżimowi i ideologicznej niewoli – choć nierzadko było to okupione krwią męczenników – takich jak Sługa Boży ks. Jerzy.

Msza Święta w Kościele Św. Stanisława

O godzinie 18.00 w Kościele Św. Stanisława odbyła się Msza Święta pod przewodnictwem ks. Dziekana Zbigniewa Irzyka. Oprawę liturgii przygotowała młodzież Zespołu Szkół nr 4 w Jaśle pod opieką s. Diany Jończyk i s. Joanny Krupy. Zespół muzyczny liczył 40 uczniów: 7 gitar, flet, skrzypce, organy oraz 30-osobowy chór. Dary ofiarne składali reprezentacji poszczególnych grup:

  • Kwiaty – młodzież ze Szkolnego Koła Caritas
  • Świecę – Koło teatralne
  • Flagę narodową – Żywe Kamienie
  • Krzyż – nauczyciele
  • Chleb i wino – dyrekcja Szkoły

Po Mszy Św. odbyło się uroczyste złożenie kwiatów pod tablicą pamiątkową Ks. Jerzego Popiełuszki.

Uroczystością towarzyszą

Jedna „Pamiątkowa tablica poświęcona ks. Jerzemu Popiełuszce” – przy wejściu do Kościoła św. Stanisława i druga „Jerzy Popiełuszko – kapelan „Solidarności” – życie i śmierć” – na skwerze przy Zespole Szkół nr 4 w Jaśle.

W dniu dzisiejszym odbyły się 2 bezpłatne – dzięki Rzeszowskiemu Oddziałowi IPN – seanse filmowe. O godzinie 11.00 dla młodzieży szkolnej, a o 16.00 dla wszystkich chętnych osób.

Galeria: 25 rocznica śmierci ks. Jerzego Popiełuszki

Przejdź do galerii →
← Wróć do aktualności